Küba'da 9 Gün Yas ilan edildi
Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fibel Castro hayata gözlerini yumdu. Fiber Castro'nun ölümü ile Küba'da 9 gün yas ilan edildi.

Fidel Castro'nun ölümünün ardından ülkede 9 gün yas ilan edildi.

Fibel Castro'nun ölümü sebebiyle Küba 'da 9 gün yas ilan edildi. Kamu faaliyetlerinin ve halka açık etkinliklerin tamamen iptal edildiği de belirtildi. Bu sabah saat 06.00'da başlayan ve 4 aralık 00.00'a kadar devam edecek yas boyunca Küba'da bayrak yarıya indirildi.

Danıştaydan yapılan açıklamada, devlet televizyonu ve radyosunun "bilgilendirici, yurtsever ve tarihi programlar" yayınlayacağı bildirildi.

Devlet televizyonu, tüm Küba halkını, pazartesi ve salı günü Havana'daki Jose Marti anıtına gelerek Fidel Castro'ya bağlılığını bildirmeye ve "devrim kavramına uygun resmi yemin" imzalamaya davet etti. Fibel Castro'nun mezarının  krematoryumda yakılacak olan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, abisi Fidel Castro'nun cuma gecesi yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları