Kış Aylarında yorgunluğu önlemek ve beslenme
Kış aylarında hangi yiyecekleri yemeliyiz? Kış aylarında yorgunluğu önleyen besinler. Fitness ile uğraşıyorsanız beslenmenin önemini arttırın, tamamen doğal beslenin.

Uykusuzluk

Spor ile ilgili bir aktivite de bulunuyorsanız vücudunuzun dinlenme süresini ve beslenme sürelerine oldukça dikkat etmelisiniz. Fitness ile ilgileniyorsanız unutmayın 'ki , bu spor'un büyük bir bölümü yeme içmeden geçmektedir. Ek olarak uyku halinde vücudunuz dinlenir. Aşırı uykusuzluk vücutta ki var olan besinleri (protein vb. ) tüketir. Uykunuz en az 6-7 saat olmalıdır.

Sürekli Hareketsiz kalmak

Çalışıyorsanız , işten eve - evden işe ikilemeniz var ise, spor sonrasında mutlaka bi 10-20 dakika yürüyüş yapmanız gerekiyor. Soğuk kış aylarında var olan bitkinlik ve yorgunluk hissini yenmeniz için vücudunuza etki-enerji içecekleri-besinleri eklemeniz gerekiyor.

Örneğin: Uyandıysanız ve ayılamıyorsanız mutlaka kahve tüketin. Kahve içerisinde sizi belirli bir süre uyanık tutacaktır.

Düşük Kaloriye Sahip Besinleri Tüketmek

Fit görünmek istiyorsanız ve spor ile uğraşıyorsanız unutmayın ki karbonhidrat tüketimi oldukça büyük rol oynar. Yağ oranı düşmesi ile kasların belirginleşmesi tamamen yeme-içme ile alakalıdır. Bu konuda spor mutfakta başlar deyimini unutmamamız gerekir. Düşük kaloriye sahip olan yiyecekler sizi tok tutar , fakat vücudunuza karbonhidrat değerlerini vermediğinden vücudunuzda var olan besinleri tüketecektir. Doğal besleniyorsanız , protein tozu - ek takviye alımı yapmıyorsanız karbonhidrat tüketimini arttırmalısınız.

Karbonhidratlı yiyeceklere örnek verecek olursak: Pilav, bulgur , makarna gibi yiyecekleri tüketmelisiniz. Lapa şeklinde tüketmeniz gerekiyor. Bunun yanında tavuk göğsü ( su da haşlama) yemeniz gerekir. Sabah uyandığınızda mutlaka kahvaltınızı sağlam yapınız. Kahvaltı da mutlaka yumurta beyazı tüketmeniz gerekiyor. Hazır yiyeceklerden mutlaka uzaklaşın.

Stress Ve Endişe halleri

İnsan , sürekli değişken ruh hallerine sahip bir canlıdır. Bu sebepten dolayı olası en ufak endişelerde kalp atışlarınız hızlanır ve tansiyonunuz yükselebilir. Kalp atışlarınızın hızlanması ile kasların sıkışması sonucu yorgunluk ortaya çıkar.

Eğer gün boyunca bir şey hakkında kaygılanırsanız, kalp atış hızınız ve tansiyonunuz yükseleceğinden, kaslarınız sıkılaşacağından yorgunluk ortaya çıkacaktır.

Kış aylarında düzensiz beslenme

Kış aylarında vücut yorgun düşer. Dışarı çıkmama gibi hareketsizliklerden dolayı yeme içmemize son derece dikkat etmeliyiz. Kış aylarında meyve ve sebze tüketimini ihmal etmemek gerek. C vitaminini fazla almamlıyız. Portakal - mandalina gibi besinleri fazla tüketmememiz de yarar var.

Çikolata ve şeker tüketimine ara  veriyorsanız , haftanın bir gününü kendinize feda edin. Cheat menü olarak geçen bu beslenme gününde ne yerseniz yiyin.

Yorgunluğa iyi gelen besinler

Ara öğünler de kuruyemiş tüketimi yapılmalıdır. Yemek sonrası kesinlikle çay ve ya kahve içmeyiniz. az ve sıkı yemek etkili çözümdür. Yağ da yapılan yiyecekler yerine fırında yapılan yiyecekleri tercih edin. Patates kızartmasının kalorisi oldukça yüksektir. Sindirimi kolay olmuyor.

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları