Çalışma izni olan Suriyeli'lere en az 1.300 TL Verilecek!
AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, geçici koruma altındaki yabancıların istihdamının bir düzene oturtulduğunu söyledi.

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, geçici koruma altındaki yabancıların istihdamının bir düzene oturtulduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu’nca imzalanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Türkiye’deki Suriye vatandaşlarına çalışma izni verildi. Suriyeliler, geçici koruma kimlik belgesi aldıktan 6 ay sonra bakanlığa çalışma izni için başvuru yapabilecekler.

TBMM Mili Savunma Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan mültecilerin belirli koşullarda çalışmalarına izin verildiğini belirtti. Hüseyin Şahin, yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile geçici Koruma Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri kapsamında yeni yönetmelik hazırlandığını belirterek, Türkiye’deki geçici koruma sağlanan yabancıların çalıştırılmasına ilişkin düzenlemenin 11 Ocak’ta Bakanlar Kurul tarafından imzalanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Yönetmelik gereği, geçici koruma kimlik belgesi alan yabancıların, belge düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma izni alabileceğini ifade eden Şahin, geçici koruma sağlanan yabancıların İçişleri Bakanlığı’nca ikametlerine izin verilen illerde çalışma için başvuru yapabileceklerini söyledi.

Yönetmelikte geçici koruma sağlanan yabancıların çalıştırılması için işverenden bazı şartların yerine getirilmesinin istendiğini belirten Şahin, çalışmasına izin verilen yabancı işçi sayısınınTürkiye’de çalışan işçilerin %10’unu geçemeyeceğini açıklayarak, başvuru tarihi itibariyle, geriye dönük 4 haftalık sürede, açık iş pozisyonunun kapatılamadığının işveren tarafından belgelenmesi halinde yüzde 10 kotasının uygulanmayacağını söyledi. 

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları