Apple'dan sürpriz karar!
Apple , Harita konusunda geliştiriciler ile tekrar'dan gündeme gelmeyi hedefliyor

Apple , en büyük rakiplerinden Google'ı bu sefer geriden takip etmemek için harita uygulamalarında geliştirme sağlamak amacıyla dikkat çekici bir hamle hazırlıyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklara istinaden , drone teknolojisinden yararlanmayı isteyen Cupertinolu firma, aralarında Amazon'un Prime Air biriminden en az bir kişinin de yer aldığı robot ve data toplama uzmanlarından oluşan bir ekip ile işbirliğine vardı. 

Söz konusu ekip, drone'ların kullanımıyla, Apple'ın harita bilgilerini güncelleme sürecini mevcut halinden çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirmesine yardımcı olacak. 

Apple'ın bu alandaki en önemli rakibi Google gibi harita uygulaması için veri toplamak ve güncellemek adına minivanlar ve otomobillerden yararlandığı biliniyor. Bunu bir adım ileriye taşıyarak çok daha hızlı ve hafif drone'lardan yararlanmak ise bütün bu işlemlerin daha hızlı yapılabileceği anlamına geliyor. 

Apple, harita uygulaması için kullanacağı drone'lar sayesinde ayrıca; yol işaretleri, sokak tabelaları ve binalardaki değişiklikler ve trafik koşulları gibi en ufak detaylar bile daha rahat görüntüleneceği için çok daha güncel bilgiler sunmayı hedefliyor. 

Apple'ın bu açıdan karşılaşacağı en önemli sorun ise FAA'nın ABD'de drone uçuşlarına getirdiği kısıtlamalar. Fakat, diğer ülkeler açısından bu denli katı kısıtlamalar olmadığı için firmanın ABD dışındaki ülkelerde harita uygulamasını drone'larla geliştirmeye başlayacağını söyleyebiliriz. 

Apple ayrıca sokak ve cadde görünümünün yanında, müze ve havalimanları gibi kamuya açık binaların içerisini de görüntüleyerek daha detaylı bir rehber sunmayı amaçlıyor.

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları