Antartika Yok olma eşiğinde!
Antartika 'da bulunan devasa buz yapısına sahip olan Pine Adası buzulunda yapılan araştırmalar sonucunda erimenin 1940'lı yıllarda başladığı belirlendi.

Pine Adası 1940 Yılından beridir eriyor!

Nature dergisinde yayılanan bir yazıda bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda , Antartika 'daki devasa Pine Adası buzulunun alt kısmındaki çökeltileri incelediğini belirttiler. Buzulun sırt kısmını saran çamurlu çökertileri analiz eden araştırmacılar , ılık suyun karaya oturmuş haldeki buzulda sıkışma noktasının ardında 1940 yılı ortasında bir oyuğun başlaması ile oluştuğunu tespit ettiler.

Araştırmacıların bu tarihten emin olmalarının bir başka nedeni, çökeltilerde plütonyum izlerine rastlanmaya başlandığı nokta oldu.

Bilim adamları, erimenin,1939-1942 yıllarında görülen el Nino olayının neticesi olabileceğini açıkladı.

BBC'ye konuşan İngiliz Antarktik Araştırma yetkilisi Dr. James Smith, buzulun en başta bir sırta bağlı olduğunu ama zamanla bu sırttan uzaklaşmaya başladığını ve hızlı küçüldüğünü belirtti. Daha önceki uydu görüntüleri, buzulun 1970'li yıllarda tamamen büyük kütleyle bağlantısını kopardığı ortaya çıkarmıştı ancak bu parçanın ne zaman ayrılmaya başladığı bilinmiyordu.Buzul sadece geriye doğru hareket etmiyor, aynı zamanda her yıl 2 metre kaybederek hızlı bir şekilde eriyor. Diğer saha çalışmaları ve bilgisayar modellemeleri çok hızlı bir çökmenin bile mümkün olabileceğini gösteriyor.

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları