Fotoğraflar ile Finlandiya Eğitim Sistemi
Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Finlandıyayı fotoğraflar ile tanıyalım. İşte fotoğaflar ile Finlandiya 'nın eğitim sistemi.

1. Okullara ayakkabı ile girmiyorlar!

Okullara ayakkabı ile girmiyorlar!

Çocuklar Okullara ayakkabı ile girmiyorlar. Koridor da çoraplar ile dolaşmaları en dikkat çekici özelliklerinin yanında. Okullara gelir gelmez montlarını ve pabuçlarını çıkartıyorlar. Böylece , dışarıdan kar , çamur , olası bir mikrop taşıma ihtimallerini bitiriyorlar. Kendilerini evlerinde hissetmeleri en önemli faktör. Üşümüyorlar..

2. Giyinme Odaları

Giyinme Odaları

Öğrenciler kışın bile her gün en az 1 saat dışarı çıkabiliyor. Kar kış Finlandiya için sıradan bir durum. Çok sıkı giyiniyorlar , enerjilerini ise açık havada harcıyorlar. ilkokul ve Sonrasında 45 dakikalık dersler ile 15 dakikalık teneffüslere ek olarak 45 dakikalık bir teneffüsleri var. 45 dakika da öğrenci giyinip dışarı çıkabiliyor , spor bile yapabiliyor.

3. Servis Yok , Bisiklet ile ulaşım Var

Servis Yok , Bisiklet ile ulaşım Var

Okullarda Servis yok.  Bunun yerine bisiklet ile ulaşım var.  Her çocuk evine en yakın okula gidiyor,böylece servis olayı ortadan kalkıyor. Bu etkinin bir çocuk üzerine en etkili unsuru ise , sorumluluk almasıdır. Çocuk okula gidip geleceği gibi faaliyetleri zamanlayarak yönetmektedir.

4. Bütün çocuklar aynı okulda

Bütün çocuklar aynı okulda

Fin Eğitim Sistemine büyük başarı kazandıran diğer bir unsur ise,  eözel eğitime ihtiyaç duyan Fiziksel - Zihinsel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çeken diğer çocukların aynı okulda okumasıdır. Zihinsel veya Fiziksel engelli çocukların sosyal hayata kazandırılması esas alınmıştır. Hiçbir şekilde bir bireyi kaybetmeyi göze almıyorlar. Tek bir engelli çocuk için bile sınıf açma zorunlulukları var. Görme zorluğu çeken öğrenciler için farklı bilgisayar konuşmuştur.

6. Özgürlük Anlayışı

Özgürlük Anlayışı

Okulda ki öğrencilerin özgürlüklerine kısıtlama yok. "Oturma ve ya kalkma diyen" yok. Öğrencilerin özgürlükleri onları cesaretlendiriyor. Öğrencilerin rahat oturmaları için pilates topu  seçiyorlar, dersin akışını bozmayarak diledikleri gibi sınıf içrisinde dolaşabiliyorlar.

7. Kantin Yok

Kantin Yok

Tüm eğitim hizmeti gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Öğlenleri öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhane içerisinde yemek yiyebiliyorlar. Öğrencilere israf etmeme güdüsü kazandırılıyor. Devlet tarafından karşılanan bu yemek , vergiler ile karşılandığından ziyan edilmemesi konusunda öğrenciler bilgilendirilior. Ne kadar yiyebileceğine öğrenci karar veriyor. Öğle yemeğinde süt içiliyor. Okullarda ise kantin yok. Koridorda su içecekleri yerler mevcut.

9. Sınıflarda Fırın ve Bulaşık makinesi

Sınıflarda Fırın ve Bulaşık makinesi

Bir yemekhane gibi görünen , aslında yemekhane olmayan burası bir derslik alanı. Lavabo her sınıfta mevcut. yaygın olmasa da bulaşık makinesi ve ocak birlikte kullanılmaktadır. Burada hem kurabiye pişirik em de bulaşık yıkama sorumlulukları yerine getiriyorlar.

10. Atölye 'de Zanaatlık dersi

Atölye 'de Zanaatlık dersi

Bu atölyeler de , pratik bilgiler önemsenmektedir. Öncesinde kız öğrenciler ev ekonomisi , erkek öğrenciler de marangoz atölyesinde çalışırken , şimdilerde bu ayrım ortada kaldırımış. Tespitler sonucu kızların el becerileri daha fazla oldukları tespit edilmiş. Bu atölyelerde testereler, bıçaklar , kesin uçlu tamir aletleri , tornavidalar ortada geziyor. Titiz bir şekilde kulllanılarak kazalara engel olunuyor.

11. İzin Almadan fotoğraf Çekme

İzin Almadan fotoğraf Çekme

Finlandiya 'da ailelerinden izin almadan çocukların fotoğraflarını çekemezsiniz , izin vermiyorlar. Anaokulu fotoğrafında çocuk göremezsiniz. Eğitimciler özellikle anaokulunda fotoğraf çekmememiz, hatta çocuklarla sözlü ve fiziksel temas kurmamamız yönünde defalarca uyarıda bulundular. Bazı okullarda ise fotoğraf çekimine yüzlerin görünmemesi şartıyla izin veriliyor. Burada kültürel bir fark ortaya çıkıyor; çocukların mahremiyeti. Türkiye’de pek çok anaokulu çocukların fotoğraflarını yükler, anne babalar da genellikle bu fotoğrafları paylaşır.

12. Bahçe Duvarı Yok!

Bahçe Duvarı Yok!

Okulıu bir hapishane gibi çevreleyen bir duvar yok! Öğrenciler kendi sorunluluklarını alacak şekilde yetiştiriliyor. Dersleri bittiğinde öğrenciler bisikletlerine binerek evlerine gidiyor. Öğrencilere duvar ile bir sınır çizmiyorlar.

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları