Fidel Castro Anısına
Fidel Castro 'Doğuştan siyasetçi değilim' der. Ancak sözlerine şunları da ekler: "Fakat çok genç yaştan itibaren dünyanın gerçeklerini anlamama yardım eden şeyleri yakından takip ettim."

1. Doğuştan Siyasetçi Değilim!

Doğuştan Siyasetçi Değilim!

Fidel Castro 'Doğuştan siyasetçi değilim' der. Ancak sözlerine şunları da ekler: "Fakat çok genç yaştan itibaren dünyanın gerçeklerini anlamama yardım eden şeyleri yakından takip ettim."

2. Castro'nun doğduğu Ev

Castro'nun doğduğu Ev

Castro'nun ilk gözlemleri doğduğu yer olan ve Küba'nın yoksullukla mücadele eden kırsal bölgelerinden birisi olan Biran'dan. Ülke'nin doğusundaki Oriente'de bulunan Biran'daki tek önemli yer hâlâ Castro'nun doğduğu ev. Castro'nun Biran'daki evi müzeye dönüştürülmüş durumda. Her yıl çok sayıda solcu, Küba Devrimi'nin mimarının köklerini görmek için evi ziyaret ediyor.

3. Castro'nun Babası

Castro'nun Babası

Castro'nun babası Angel, İspanya'nın kuzeyinden, Galiçya'dan gelen bir göçmendi.Zaman içerisindeyse toprak sahibi zengin bir çiftçiye dönüşmüştü.

4. Castro'nun Biran'daki evinin duvarında babası Angel Castro'nun bu fotoğrafı asılı.

Castro'nun Biran'daki evinin duvarında babası Angel Castro'nun bu fotoğrafı asılı.

"Fidel'in 'Careto' adlı bir atı vardı. Elinde küçük bir tüfekle ava çıkardı. En sevdiği şey avlanmaktı" diye anlatıyor 87 yaşındaki Martin Castro.

Genç Fidel Castro'nun elinde tüfeğiyle verdiği pozlar hâlâ aklında.

Gülümseyerek bir anısını anlatıyor:

"Haitililerin evlerine gidip babasının dükkanından alınmış ödeme yerine geçen makbuzlar verirdi."

Genç Fidel'in babasına bu küçük isyanı pahalıya mâl olmuş ve başkent Havana'daki Cizvit lisesi Belen ilahiyat okuluna yatılı olarak gönderilmesiyle sonuçlanmış.

5. Fildel Castro, Soğuk Savaş yıllarında ABD tarafından devrilmeye çalışılsa da iktidarda kalmayı başardı.

Fildel Castro, Soğuk Savaş yıllarında ABD tarafından devrilmeye çalışılsa da iktidarda kalmayı başardı.

6. Key event

Fidel Castro'nun biyografisini kaleme almış olan Tad Szulc, "Bogotazo olarak adlandırılan sokak olayları Fidel Castro'nun devrimci dünya görüşüne ilk adımı oldu. O günlerde yaşananlar Castro'nun dünya görüşünü ve gelecek planlarını şekillendirecekti" diyor.

O günlere tanıklık eden genç hukuk öğrencisi Fidel, bugün ülkesi Küba'nın sembol ismi.

90 yaşındaki Castro, dünyadaki son Soğuk Savaş siyasi liderleri arasında.

Geçen aylarda Komünist Parti Kongresi'ne katılarak bir veda konuşması yaptı.

"Yakında 90 yaşında olacağım" diyordu. Sesi her ne kadar eskisine göre daha zayıf çıksa da hâlâ cüretkârdı:

"Yakında ben de diğerleri gibi olacağım. Hepimizin zamanı geliyor. Ancak Kübalı komünistlerin fikirleri, idealleri yaşamaya devam edecek"

Her Temmuz ayında Kübalılar, Fidel Castro'nun en önemli başarısını kutlar: 1953 yılında Moncada kışlasına düzenlenen ve Küba Devrimi'ni başlatan saldırı.

7. Moncanda kışlası saldırısı başarısız olduktan sonra Castro polis tarafından sorguya alınmıştı.

Moncanda kışlası saldırısı başarısız olduktan sonra Castro polis tarafından sorguya alınmıştı.

Her ne kadar Fidel Castro aktif siyasetten çekilmiş olsa da, ismi sosyalistler için büyük önem taşımaya devam ediyor. Özellikle de adanın son dönemdeki açılımlarına karşı çıkanlar için.

Ne zaman şüpheye düşseler modern Küba'yı şekillendiren siyasi lideri ve ünlü konuşmasına söylediği o tarihi cümleyi anımsıyorlar: "Tarih beni aklayacaktır"

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları